Microsoft je Wordu dodao nov stil. Pre toga je postojao samo stil pasusa, a stilovi su se mogli primenjivati samo na ceo pasus. Potom je postao potreban prilagodljiviji stil, koji bi se mogao primeniti i na znakove unutar pasusa.
Tako je rođen stil znaka, koji je omogućio pravljenje stilova za formatiranje naslova knjiga, naslova članaka, imena, brojeva telefona, veza za Internet – gotovo svega.
Čak i ako nikada niste primenili neki stil pomoću brojnih Wordovih alatki za formatiranje, dva stila se uvek upotrebljavaju: stil pasusa i stil znaka.
S obzirom na to da pri pravljenju i primenjivanju stilova valja mnogo više razmišljati, pripremati se i raditi nego prilikom direktnog formatiranja, moglo bi se zaključiti da je direktno formatiranje prihvatljivije sa stanovišta brzine i funkcionalnosti. Medutim, prečice su onoliko dobre koliko vam vremena uštede: ako nakon upotrebe prečice trošite više vremena na druge stvari, onda to zapravo i nije prečica.
Grupa Font
Grupa Font na kartici Home prikazana je na slici. Grupa Font se sažima ili proširuje, zavisno od širine aktivnog Wordovog prozora. Grupa Font može da prikaže do 14 zasebnih kontrola.
Font (tj. ime tipografskog pisma, kao što je Times New Roman)
Size (veličina)
Highlight color (boja za isticanje)
Text color (boja teksta)
Tipografsko pismo ili font
Neki ga zovu font, a neki tipografsko pismo. Kako god ga zvali i u koju god vrstu spadao (Times New Roman, Arial itd.), font je ključ za izgled dokumenta.
Veličina u tačkama
Veličina predstavlja visinu fonta, koja se obično meri u tačkama. Tačka iznosi 1/72 inča, pa je tako 12 tačaka 12/72 inča. Veličina nekog skupa fontova u Wordu odnosi se na vertikalnu udaljenost od vrha gornjeg produžetka slova do dna donjeg produžetka slova.
Opseg veličina na kartici Home kontekstne trake nije jedini koji vam je dostupan. Najmanja veličina u Wordu je jedna tačka, a najveća 1638 tačaka. Visinu možete definisati u podeocima od 0,5 tačaka, pa je i veličina od 1637,5 potpuno ispravna.
Boja
Word ima tri parametra za boje koji se mogu primeniti na nivou znaka:
- Boja teksta (Text Color) – Boja samih znakova
- Senčenje (Shading) – Boja pozadine iza teksta
- Isticanje (Highlighting) – Elektronski ekvivalent boje markera koju koristite za isticanje teksta
Boja teksta
Boja teksta jasna je sama po sebi, ali ponekad i nije. Skoro svi znamo šta su crvena (red), crna (black) ili plava boja (blue), ali šta je Automatic? Automatic može biti crna (Black) ili bela (White) i zasniva se na senčenju. Ako je senčenje toliko tamno da se crni tekst ne može pročitati, Word automatski menja prikazanu boju u belu.
Senčenje
Ako pogledate karticu Home i poziciju parametra Shading (drugi s desne strane, u grupi Paragraph), mogli biste pomisliti da senčenje spada u formatiranje na nivou pasusa.
Međutim, ako izaberete jednu reč ili znak, senčenje se odjednom ponaša kao atribut formatiranja znaka, što zapravo i jeste. S obzirom na to da korisnici retko kada menjaju senčenje unutar zadatog pasusa, Wordovo okruženje ga smatra atributom pasusa. Ipak, kao i font, veličina u tačkama, polucrni ili kurzivni ispis, senčenje spada i u atribute znaka.
Isticanje teksta
Kontrola za boju isticanja teksta (Text Highlight Color) – poznatija kao marker (engl. highlighter) – prikazana je na slici. Ona ima četiri režima operacija.
Jedan režim rada je onaj u kome birate tekst i zatim pritiskate marker. U tom režimu radi većina korisnika. Prilično je efikasan, ali možda ne odražava stvarni proces isticanja teksta.
Drugi režim podrazumeva da uključite marker (pritisnete alatku Text Highlight Color) i zatim mišem prevučete preko oblasti koje hoćete da istaknete. Pokazivač miša u obliku markera ostaje aktivan sve dok ponovo ne pritisnete alatku Text Highlight Color, ili dokne pritisnete taster Esc.
Treći režim se može koristiti da bi se isticanje primenilo na sva pojavljivanja date reči ili izraza u dokumentu, i to uz primenu poslednje primenjene boje za isticanje. Pritisnite Ctrl+F da biste otvorili okvir za dijalog Find. Upišite odgovarajuću reč ili izraz, a zatim izaberite Reading Highlight → Highlight All (slika).
Četvrtu metodu za isticanje smatram korisnijom od funkcije Reading Highlight. Onase primenjuje preko okvira za dijalog Replace. Pritisnite Ctrl+H (Replace). U polje Find What upišite reč ili izraz koji hoćete da istaknete. Obrišite sadržaj polja Replace With, i u donjem levom uglu okvira Replace izaberite Format → Highlight. Pritisnite Replace All da biste primenili isticanje na sva pojavljivanja teksta iz polja Find What. Ovako umetnuto isticanje postojanije je od onog koje je primenjeno funkcijom Reading Highlight, i neće nestati ako predete na opciju ručnog isticanja.
Kada je polje Replace With prazno, ali ima pridruženo formatiranje, formatiranje se primenjuje na tekst koji odgovara tekstu u polju Find What. Ako nema ni formatiranja ni teksta u polju Replace With, Replace briše sva pojavljivanja teksta koji se podudara.
Pitanja:
- Promenite feličinu fonta.
- Promenite boju fonta.
- Izvršite senčenje.
- Isticanje teksta: označite tekst pa pritisnite marker.
- Isticanje teksta: pritisnite marker pa označite tekst.
- Isticanje teksta: uz pomoć Reading Highlight.
- Isticanje teksta: uz pomoć Format → Highlight.