Formule za rad sa tekstom

Broj ćelija s tekstom

Da biste dobili broj ćelija s tekstom u području, morate upotrebiti matričnu formulu. Evo primera matrične formule kojom ćete dobiti broj ćelija s tekstom u području Podaci:

{=SUM(IF(ISTEXT(Podaci);1))}

Broj ćelija koje ne sadrže tekst

Naredna matrična formula koristi funkciju ISNONTEXT koja daje TRUE ako je njen argument bilo koja ćelija koja ne sadrži tekst (uključujući i praznu ćeliju). Rezultat je broj ćelija koje ne sadrže tekst:

{=SUM(IF(ISNONTEXT(Podaci);1))}

Unos koji se najčešće ponavlja

Funkcija MODE daje vrednost koja se najčešće ponavlja u području. Na slici prikazan je radni list koji sadrži vrednosti u području B9:C20. Naredna formula daje rezultat 10 jer se ta vrednost najčešće ponavlja u području B9:C20:

formulezatekst311

=MODE(B9:C20)

Da biste saznali koliko se puta najčešća vrednost ponavlja u području (drugim recima, kolika je učestalost), poslužite se sledećom formulom:

=COUNTIF(B9:C20,MODE(B9:C20))

Ova formula daje 5 kao rezultat jer se vrednost 10 ponavlja pet puta u području B9:C20.

Funkcija MODE se primenjuje samo na numeričke vrednosti, dok ćelije s tekstom ignoriše. Da biste dobili broj ponavljanja najčešćeg tekstualnog unosa, morate da koristite matričnu formulu.

Broj ponavljanja određenog teksta

Primeri u ovom odeljku prikazuju razne načine da se prebroji koliko puta se ponavlja znak ili tekstualni niz u području ćelija. Na slici prikazan je radni list s tim primerima. Područje  B9:C20 sadrži različite tekstualne nizove; ćelija K15 prikazuje koliko se puta pominje reč januar u datom području.

formulezatekst312

Da biste dobili broj ćelija koje imaju isti sadržaj kao ćelijaK15, koristite funkciju COUNTIF, kao u sledećoj formuli:

=COUNTIF(B9:C20,”januar”)

U primeru, ćelija K15 sadrži broj 4, pa formula daje vrednost 4 jer se reč januar u datom području pominje 4 puta.

Vežba