Formule za rad sa vremenom

Ćelije mnogih radnih listova sadrže datume i vremena. Primera radi, možda evidentirate informacije po datumu ili pravite raspored zasnovan na satnici. Neiskusni korisnici često misle da je rad s datumima i vremenom u Excelu jako komplikovan. Da biste radili s datumima i vremenom, morate znati kako Excel postupa sa informacijama o vremenu.

Za Excel, datum je samo broj. Tačnije, to je redni broj koji predstavlja broj dana od zamišljenog „nultog” januara 1900. Redni broj 1 odgovara 1. januaru 1900; broj 2-2. januaru 1900. itd. Takav sistem omogućava rad s datumima pomoću formula. Na primer, možete napisati formulu koja će izračunati broj dana između dva datuma (samo oduzmite jedan od drugog).

Excel podržava datume od 1. januara 1900, do 31. decembra 31.999 (serijski broj = 2.958.465).

Verovatno se pitate čemu služi „nulti” januar 1900. To je tzv. nedatumski format broja (englnon-date), koji odgovara rednom broju 0 za datum i služi za predstavljanje vremena koja se ne odnose na određeni dan.

Vežba

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *